שיר הלל למירי רגב

נתחיל בקווים לדמותה, מירי רגב נולדה וגדלה בקרית גת, התגייסה לצבא להתקדמה לתפקיד כמעט בלתי אפשרי- דובר צה״ל. מדוע כמעט בלתי אפשרי? כיוון שהוא מהווה את חוד החנית של האליטה האשכנזית בישראל, אחרי כל המיונים, הסינונים, שיחות הטלפון הבהולות של גברים לבנים לגברים לבנים אחרים, מעל כולם עומדת מירי, המפקדת וראש מערך הדוברות של צבא הגנה לישראל. אנו נהנים לבטל את רגב, כיתוש טורדני, אך אין ספק שהיא אישה חזקה אשר הצליחה לחדור ואף לשלוט באחד המוסדות המשפיעים ביותר בישראל, וזה לא נעשה בגלל חמידותה או חיוכה היפה.
אז איך אישה כזו מגיעה לתפקיד כזה, ולאחר מכן לכיסא בכנסת ישראל? אני טוענת שיש בה את היכולת לרתום את הדרך בה היא נתפסת לטובתה (לפחות עתה, בנוגע לקריירה הצבאית שלה יש לי פחות מידע).

מירי רגב 6

כעת אתייחס לדרך בה היא נתפסת על ידי אנשי ימין, אני מתכוונת בעיקר לפוליטיקאים מהליכוד, ולאנשי רוח ואינטלקטואלים אשר מחזיקים בעמדות ימניות. מירי מהווה מעין פאוזה קומית, בזמן שנתניהו וברק מבצעים פשעים נגד האוכלוסייה הפלשתיאנית, מעבירים חוקים המקשים על המעמדות הנמוכים, או מעלים את המע״מ, שם עומדת מירי, כמעט מוכנה עם אמירה מזעזעת כזו או אחרת אשר מושכת אליה אש בלתי נדלית מהתקשורת הממסדית כמו מן הרשתות החברתיות. ממים נוצרים, רמיקסים נערכים, והגזירות עוברות בשקט יחסי. זה דבר חיובי מאוד ״רוע הכרחי״ נקרא לכך, רגב טובה לנתניהו, אפשר להביט על דוגמה אחרת אשר לא ידעה את מקומה או היכן להתבטא ומצאה את עצמה מחוץ לישראל ביתנו בדמותה של אנסטסיה מיכאלי, לו רק הייתה לומדת שיעור או שניים מרגב, ייתכן שהייתה יכולה להתברג גם לכנסת הנוכחית. הטענה שלי הוא שרגב טובה לפוליטיקאים של הימין, טובה מאוד אפילו, ולכן יש לה את החופש להתבטא בצורה שהיא בוחרת, כל עוד לא תעבור את הגבול.

הבאים בתור לניתוח הם אנשי השמאל, אני מתייחסת בעיקר למצביעי שמאל ולא לפוליטיקאים, כיוון שהתבטאויותיהם של האחרונים נוטים להיות מאוד זהירים בניסוח שלהם. אבל עבור השמאל הישראלי מירי רגב היא ״בהמה״, פרחה מטומטמת שאין לה מושג כיצד להתבטא (“תגיד לי אתה סתום?” שהפך למם מוכר ואהוד על ידי כולם) ואלוהים יודע כיצד הגיע מיקרופון לפיה, כנראה אקט אירוני כזה או אחר. היא לא מסוכנת, היא לא דני דנון או בן ארי, אבל היא מגעילה, דוחה. היא מייצגת בדיוק את מה שהשמאל הישראלי שונא, התלהמות, עממיות, והתבטאויות לא מרוסנות, רגב היא הקונצנזוס- כולם בזים לה וכולם לא מסכימים עם מילה שיוצאת מפיה המטומטם.. מירי היא מחזיקת הלפיד, היא מטרה קלה, כל כך קלה לבדיחות, עלבונות, אבל באף אחד מהם היא אינה מוצגת באור חזק, היא איננה משהו שיש להלחם נגדו, אלא משהו שיש ללעוג לו. השמאל הישראלי לא טיפש, הוא יודע שאת העמדות של מירי חולקים עוד רבים מהימנים, אך הם לפחות טורחים להתנסח בצורה פסואדו אינטלקטואלית, ולא יורים צרורות מהפה המלוכך שלהם. כאן הייתי מצרפת את הרמיקס של נוי אלוש, אבל אני מעדיפה שלא לתת לו צפיות מיותרות- הוא מייצג בדיוק את טענתי- מירי היא שכונה וכפיים, לא פוליטיקאית, אלא פריחה מטומטמת, וכך יש להתייחס אליה.

מירי רגב 3

מירי רגב

הגיע הזמן לנתח את תומכיה של מירי, הסיבה בגללה היא תיכנס לכנסת, הסיבה בגללה אנחנו מרותקים לדמותה, כמות האנשים שמגיעים להפגנות שהיא מארגנת, שמאמינים שהיא השופר האמיתי של הימין, של השכונות, של המדוכאים, של עיירות הפיתוח שסובלות כל כך תחת ההנהגה הנוכחית, בין אם בגזירות כלכליות ובין מבחינה בטחונית כאשר הם מתרוצצים בחיפוש אחר הממ״ד הקרוב ביותר. רגב מדברת לתומכיה בגובה העיניים, היא מגיעה לשכונות עצמן, צועקת לתוך מגפון, משלהבת את הקהל ונותנת לו את הקול שהוא כל כך חסר, קול המדוכא, הנעלם, הקול שהשמאל והימין שניהם מעדיפים לא לשמוע, הרוב, רוב האנשים בארץ, שקמים בבוקר לעבוד בחשמל, במוניות, בסופר, שלעולם לא יסיימו את המשכנתא, שנוסעים לחופשה פעם בחמש שנים לאילת. אין זה מקרה שמירי מדברת אליהם, היא חלק מהם, מעולם לא התכחשה לכך, מעולם לא ניסתה להסתיראת זהותה, וכוחה נובע מחוסר הרצון שלה להתנצל על מה שהיא (אנשי השמאל יראו בכך חוסר מודעות, אך אני מאמינה שיש כאן מודעות גדולה ביותר).

הקבוצה הרביעית, הבלתי נראית, המדוכאת באמת- הפליטים, הנשים והגברים הערביים, האוכלוסיה שאנו מביטים לצד השני כשאנו מגדירים את החברה הישראלית, הם רואים את מירי רגב באימה. היא מפחידה, היא גזענית, קשה, רעה, מתריסה, היא אינה רואה אותם, אלא כסימפטום למחלה ישראלית, הם לא בני אדם עבורה אלא בעיה שיש לפתור. והם היחידים שמתייחסים לרגב ברצינות.

לכן אני קוראת למירי רגב לייצג באמת ובתמים את הקבוצה המדוכאת של מדינת ישראל, להביט בעיני הפליטים והפלשתינאים ולדבר בגובה הזה,כפי שהיא עושה כל כך טוב עם הקבוצה אותה היא מייצגת כעת.
זה כנראה לא יקרה, אבל היה שווה לנסות.

7 Comments

 1. Tsipi
  December 20, 2012

  גם פמיניסטיות (לפחות הרדיקליות) מתייחסות לרגב ברצינות.

  שימי לב שהממים האלה נעשים בעיקר ע”י גברים אשכנזים, האליטה של ההגמוניה. זה לא רק גזעני מה שהם עושים, זה לחלוטין מיזוגני. כמו גם הממים שספגה אנסטזיה מיכאלי. סוג מסוים מאוד של לעג ששמור לנשים, ובמיוחד נשים לא אשכנזיות (רוסיות הן גם מיעוט בתור אוכלוסיה של מהגרות). לעג שמבוסס על הרעיון שאלו הן נשים ללא שליטה על עצמן, ללא יכולת חשיבה או ביקורת, עלי תאנה של הימין, יפות אך לא שוות התייחסות רצינית.

  אני מתנגדת בתוקף לדיעותיה של רגב, ואני חושבת שהיא מסוכנת. בא לי לרדת עליה, בא לי ללעוג לה, אבל לא בצורה שמקטינה אותה בגלל האתניות שלה או היותה אישה, שזו הדרך הנבחרת של הממסטרים. רק בגלל הדעות שלה, שהן מבחינתי כל מה שמקולקל ומקלקל במדינה הזאת.

  Reply
  • BeautyBitch
   December 20, 2012

   ציפי, אני מסכימה עם כל מילה, למען האמת היטבת להתנסח ממני. תפיסת הכוחניות הנשית היא של התלהמות בזויה ולא ראויה, וזאת ניתן לראות בנקל בצורה בה מבקרים את רגב, ואת מיכאלי.

   Reply
 2. קלרה
  December 20, 2012

  אני מבינה שכל מה שצריך על מנת לקבל אהדה וכבוד זה פות. מירי רגב בהמה מסוכנת בדיוק כמו דני דנון ומיכאל בן ארי ויתר הבהמות. איך היא התקדמה לאן שהתקדמה? בעטו אותה למעלה כדי לא להתעסק איתה יותר כי היא צרחנית. נוי אלוש לא המציא כלום הוא השתמש במילים שהיא אמרה. מעניין שכוחנות היא תכונה שוביניסטית כשהיא באה מגבר אבל מאישה זה בסדר

  Reply
  • BeautyBitch
   December 20, 2012

   אתחיל בכך שאני שמחה שאת רואה אותה כמסוכנת, יש בכך מן היראה הראויה לדעתי. אבל זה בערך הדבר היחיד שהסכמתי איתו בתגובה. אני לא חושבת שנתתי לה אהדה בפוסט הזה, נתתי לה הערכה, מסויימת בעקבות הישגיה, ולא בגלל שהיא מדממת מהווגינה שלה. אני באמת לא חושבת שהדרך להתקדם בצהל היא להיות צרחנית, אני לא רואה יותר מדי תתי אלופות, ואני מכירה די הרבה נשים צרחניות. נוי אלוש לא ממציא דבר לעולם, הוא משתמש במילים בצורה בה הוא בוחר, מחבר אותם יחד ומקווה להלהיב קהל גדול ככל הניתן. כוחנות היא כוחנות, וכאן אנחנו חלוקות שוב, כשכוחנול מגיעה מגבר היא מקובלת, הוא נערץ ונתפס כעצמתי, אבל אישה נתפסת ככלבה, רעה, מעצבנת, בזויה וצרחנית.

   Reply
  • אחיה
   December 25, 2012

   אלו שציינת הינם שפלים ומושפלים. מירי רגב אגב לא נכנסת לרובליקה הזו. אותה הייתי מגדיר כלא שולטת בלשונה ולא מתקנת פוליטית חורים שיצרה.
   הלוואי שהציבור ינדה יוקיע ויגנה קודם את אלו שציינת.
   ובקשר לנושא עצמו, תגובתו של ליברמן בנושא הנשים הפולניות
   מראה שהציבור עדיין לא מוכן למאבק שאת מתארת,
   הייתי שמח אם הייתן עושות חושבים איך לנצח
   ולא רק להיות צודקות. {ואתן צודקות…}

   Reply
 3. לשבור שתיקה « האחות הגדולה
  December 25, 2012

  […] שיר הלל למירי רגב (איחור אופנתי) […]

  Reply
 4. Elran
  December 29, 2012

  אני לא מכיר אותה מספיק טוב, אבל מוזר לי קצת שאישה (לא משנה מהיכן היא), שלא יודעת להתבטא נכון ך (מבחינת עברית נכונה) הצליחה להתברג לתפקיד דוברת צה”ל…
  חוץ מזה אני לא מכיר אותה כל כך טוב, אבל היא נראית מלאה בעוצמות של אישה חזקה, שלא מתביישת, ואף אסרטיבית… אין לי בעיה עם נשים חזקות, אני אפילו מעריך נשים כאלו, אבל לצעוק ולהתלהם במרכז הליכוד, בשביל לקבל צומת לב, אני לא אוהב. האסרטיביות שלה מגיעה מאמוציות נטו, ולא בטוח שאדם כזה (מכל המינים) מתאים לייצג קבוצה כלשהי בכנסת. אני פשוט חושב, שבשביל לקבל תמיכה מהקהל צריך פשוט כריזמה, ונראה לי שזה קצת חסר לה, אז בשביל לחפות על כך היא מתלהמת…

  Reply

Leave a Reply